Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
KamanováHľadať
 
 

Cirkev

Kostol Povýšenia sv. Kríža

Kamanová dlho nemala svoj kostol. Občania chodili do kostola do Preselian, Topoľčian, ale i do Ludaníc. O stavbe nového kostola sa začalo uvažovať na jar v roku 1969. Projekt stavby vypracoval Ing. Zoltán Tomko z Bratislavy. 2. mája 1969 sa začalo s kopaním základov. Do konca roka 1969 sa na kostole vybudovali základy, vytiahli sa múry do výšky chóru. V prácach sa znova pokračovalo od jari 1970 v takom tempe, že do konca roka bola novostavba zastrešená. Na Vianoce v roku 1970 sa pri  –18º C konala prvá polnočná sv.omša v novostavbe kostola.
V júli v roku 1971 bol vydaný zákaz v pokračovaní prác na tejto stavbe a tým aj konania bohoslužieb v kaplnke – márnici s pokynom stavbu konzervovať a uzavrieť, až do ďalšieho rozhodnutia. Zákaz bol rešpektovaný. K veľkej spokojnosti občanov došlo koncom roka 1978 k odvolaniu zákazu prác na kostole a bolo dovolené v nich pokračovať.
Kostol bol požehnaný dňa 14. septembra 1981.
Požehnaním kostola a jeho odovzdaním do trvalého používania sa náš Filiálny kostol Povýšenia sv.Kríža – diamant našej obce - konečne všetkým zaskvel v plnej svojej kráse a velebe.
Filiálnemu kostolu chýbala ešte veža. Jej základy stáli už v roku 1996, no na jej dokončenie chýbali peniaze. Veriaci hádzali peniaze trinásť rokov do zvončeka, nazbieralo sa skoro 30 tisíc eur.. Nový správca farnosti vdp. Dušan Kajanovič pochopil nutnosť veže a objednal firmu TESSERA s.r.o. Bratislava, ktorá ju postavila. Vežu vysvätil rodák z Kamanovej Mons. ThDr. Pavol Zemko, generálny vikár Trnavskej arcidiecézy, 20. septembra 2009. /Fotografie novej veže sú v sekcii galéria/. Kostol Povýšenia sv. Kríža je filiálnym kostolom farnosti Ludanice.
Kňazi pôsobiaci vo farnosti Ludanice od vysvätenia kostola v Kamanovej:
1974 – 1989 vdp. Augustín Drška
1989 - 1997 vdp. Peter Rácek
1997 - 2007 vdp. Jozef Gajdoš
2007 - vdp. Dušan Kajanovič


 
ÚvodÚvodná stránka